Ochrona Katodowa Zbiorników

Ochrona katodowa zbiorników


Ochrona katodowa zbiorników gwarantuje kompleksową ochronę stali przed korozją stalowych warstw zbiorników.

Ochrona katodowa zbiorników zapewnia autentyczną oraz kontrolowaną ochronę przed przesiąkającymi do gleby oraz wód gruntowych oraz powierzchniowych produktów naftowych. Ochrona katodowa stanowi najlepsze rozwiązanie technologiczne, stanowi metodę elektrochemiczną ochrony metali; przeciwdziałaj korodowaniu części stalowych, powłok zbiorników zarówno w ziemi, jak i w wodzie.


Metoda ochrony katodowej zbiorników wygląda w ten sposób, że zabezpieczana konstrukcja ma dołączaną zewnętrzną anodę, w ten sposób powierzchnia chronionego metalu staje się katodą. Na katodzie mają miejsce reakcje redukowania depolaryzatora, na anodzie, natomiast, zachodzi proces utleniania, czyli korozji, dzięki czemu metal, z którego wykonany jest zbiornik, jest zabezpieczony.

Niewątpliwymi zaletami ochrony katodowej zbiorników są: szybkość jej działania, kompatybilność z zastosowaną warstwą ochronną, możliwość programowania czasu ochrony oraz niewrażliwość na negatywne oddziaływanie czynników mechanicznych.


Ochroną katodową można objąć następujące metalowe struktury podziemne: zbiorniki, rurociągi.


 Ochrona katodowa zbiornika lpg


Ochronie katodowej podlegają następujące zbiorniki ujęte w normie: przemysłowe zbiorniki magazynowe, zbiorniki znajdujące się na stacjach benzynowych i na terenach mieszkalnych i handlowych, wypełnione łatwopalnymi cieczami, gazami, środkami toksycznymi dla środowiska.Zbiorniki lpg występują w 3 wersjach: naziemnej, połowicznie zasypanej oraz podziemnej, o szerokim spektrum pojemności, od 500 do 250 tysięcy litrów.


Ochrona katodowa zbiornika LPG, czyli gazu płynnego to tylko jedna z możliwości wykorzystania tej metody do obiektów znajdujących się pod ziemią Ochrona katodowa zbiornika LPG to ochrona zbiornika podziemnego. Komplet ochronny tworzą: anoda magnezowa, skrzynka pomiarowa, przewody oraz przyłącze uziemienia cysterny. Ochrona katodowa zbiornika LPG może być zrealizowana przy pomocy anod galwanicznych.


Ochrona katodowa zbiorników paliw


Wierzchnie części metalowych zbiorników paliwowych są wystawione na działanie korozji - działanie gleb, wód gruntowych oraz innych czynników korodogennych (np. mikroorganizmy). Nawet bardzo wysokiej jakości powłoki nie stanowią 100 procentowego zabezpieczenia zbiorników paliw przed korozją podpowierzchniową. Właściwą ochronę katodową zbiorników paliw gwarantuje prąd płynący do stalowej ściany zbiorników w miejscach ubytków powłoki. Ochrona katodowa zbiorników paliw to aktywna metoda elektrochemiczna. Wprost oddziałuje na mechanizmy i kinetykę procesów korozyjnych i jest najbardziej efektywnym sposobem ochrony antykorozyjnej części stalowych w otoczeniu elektrolitycznym. Ochrona katodowa zbiorników paliw jest faktycznym, całkowicie kontrolowanym zabezpieczeniem przed przeciekaniem, przenikaniem substancji ropopochodnych do gleby, wód powierzchniowych i podziemnych.


Ochrona katodowa rurociągów


Ochrona katodowa rurociągów metalowych (w tym stalowych), które są rozłożone w ziemi lub w wodzie należy do standardowych metod zapobiegania korozji.Jednak każdy rodzaj rurociągu wykorzystuje inne techniki ochrony katodowej, zależne od miejscowych warunków, rodzaju oraz miejsca ułożenia rurociągu.


Ochrona katodowa podlega rozporządzeniu Ministra Gospodarki i obejmuje następujące rurociągi:

  • rurociągi technologiczne na terenie bazy paliw płynnych,
  • zbiorniki magazynowe, urządzenia i rurociągi technologiczne stacji paliw płynnych,
  • rurociągi przesyłowe dalekiego zasięgu.


Aby prawidłowo oszacować parametry ochrony katodowej rurociągów, a następnie sprawdzić jej skuteczność, należy ustawić panele oraz punkty kontrolne wzdłuż rurociągu. W związku z tym, że ochronę katodową projektuje się biorąc pod uwagę wiele wytycznych, wskazane jest korzystanie z usług doświadczonych firm.


Ochrona katodowa polega na przyłączeniu do zabezpieczonego materiału zewnętrznej anody; dzięki temu powierzchnia chronionego metalu staje się katodą. Na katodzie ma miejsce reakcja elektronacji depolaryzatora, a nie utlenianie metalu, czyli korodowanie.

Depolaryzatorem jest substancja chemiczna znajdująca się w roztworze elektrolitu. Utlenia się ona lub redukcje na powierzchni elektrody, zapobiegając jej polaryzacji.



Ochrona katodowa zbiorników cena


Orientacyjne ceny ochrony katodowej zbiorników , np. metodą protektorów cynkowych , zależą od rodzaju materiału, który ma zostać zabezpieczony, użytych materiałów, oraz czasu, przez jaki ochrona ma być w pełni skuteczna i wynoszą od paru do parunastu tysięcy złotych.Cena zawiera wykonanie pomiarów, projektu ochrony katodowej zbiorników oraz samo wykonanie prac.


Share by: